Zniszczone i uszkodzone banknoty, którymi nie zapłacisz
U nas wymienisz uszkodzone lub zniszczone dolary funty franki euro korony i inne banknoty.
Pieniądze są w ciągłym obiegu, przechodzą z rąk do rąk, niedziwne więc, że ulegają zniszczeniu. Z reguły, jeżeli zniszczenie jest niewielkie, bez problemu możemy nim płacić – nawet jeżeli w którymś miejscu lekko podklejony jest przeźroczystą taśmą. Zdarza się jednak, że banknoty przerwą się na pół, zostaną wyprane w spodniach, czy ulegną zniszczeniu po prostu z nadmiernego używania. Co wtedy zrobić?
Czy zniszczone banknoty można wymienić?
Na szczęście, nie jest tak, że uszkodzony banknot nie nadaje się już do niczego i natychmiast traci swoją wartość. Co prawda, nie zapłacimy nim w sklepie, ale nadal możemy go wymienić na jego równowartość. Musi jednak spełniać on kilka warunków:
– przede wszystkim, musi być zachowane co najmniej 45% powierzchni nominału, która pozwoli na rozpoznanie wartości nominału;
– wymienić możemy banknoty, które uległy: zabrudzeniu, zaplamieniu, naddarciu, podklejeniu, postrzępieniu, przedarciu, czy odbarwieniu. Uszkodzenie rozumie się także poprzez umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku, czy nadruku (możemy także odmówić przyjęcia takiego banknotu).
Czy można wymienić uszkodzone monety?
Również monety ulegają uszkodzeniu oraz zużyciu, dlatego również je, możemy bez problemu wymienić na nowe. Poprzez uszkodzenie monety rozumie się: uszkodzenie mechaniczne, zmianę barwy, wytarcie, czy skorodowanie. Podobnie jak w przypadku zniszczonych banknotów, monety uznawane są za uszkodzone, gdy znajdują się na nich dodatkowe napisy.
Gdzie i jak wymienić uszkodzone banknoty i monety?
Zazwyczaj wymiany możemy dokonać natychmiast, w każdym banku polskim. Jednak są od tego wyjątki, gdy banknoty zostały uszkodzone w wyniku działań organów ścigania lub innych tego typu zabezpieczeń. Wówczas wymiany mogą dokonać tylko i wyłącznie oddziały NBP.
W przypadku takich uszkodzeń wymiana zostanie obciążona opłatą wysokości 3% od wartości wymienianych banknotów. Inne banki mogą także same zadecydować, o przesłaniu wymienianych banknotów do NBP, dzieje się tak, gdy sprawdzający ma wątpliwość co do autentyczności wymienianych pieniędzy. NBP ma prawo odmówić wymiany – jest to odmowa zawsze poparta uzasadnieniem. W takim przypadku wymieniający dostaje z powrotem banknoty, których bank nie zgodził się wymienić.
Wybrane kantory również prowadzą skup uszkodzonych banknotów – jednak ich zasady są nadal takie same jak banków, ponieważ finalnie, właściciel kantoru, będzie uszkodzone pieniądze wymieniał właśnie tam. Dlatego warto zapamiętać powyższe zasady.
Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do prawdziwości posiadanych pieniędzy, najlepiej od razu zgłosić się z tym na policję, gdyż bank i tak nie przymnie podejrzanych nominałów i będzie dochodził, jak weszliśmy w ich posiadanie.
Osoby zainteresowane wymianą zniszczonych mogą udać się osobiście do punktu wymiany walut znajdującego się w Warszawie na ulicy Kobielskiej 23, lub skontaktować się z serwisem dzwoniąc pod wskazany numer telefonu (22) 118-39-60 lub pisząc na adres e-mail: biuro@wycofanebanknoty.pl.