Co zrobić ze starymi dolarami wycofanymi z obiegu?

Przechowywanie pieniędzy w obcej walucie jest kuszące. Wizja, że nasze oszczędności z dnia na dzień nagle rosną, potrafi wielu przekonać do tego sposobu oszczędzania pieniędzy. Niestety, zagraniczne waluty mogą spłatać wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagła utrata wartości. Nigdy nie mamy żadnej pewności, jak będą wyglądały rynki walutowe, czy coś nagle w gospodarce i polityce światowej nie ulegnie zmianie, co prowadzi nie tylko, do teoretycznie łatwego bogactwa, ale również do wielkich strat.

Pozorna wartość pieniądza

Niestety jest jeszcze jedna możliwość, o której mało kto myśl. Pieniądze nie tylko tracą swoją wartość poprzez nagłe zmiany w świecie finansjery – mogą zostać także wycofane z obiegu. I pomimo że banki nigdy nie robią tego z dnia na dzień, to jednak nikt regularnie nie kontroluje sytuacji na zagranicznych rynkach. I niespodziewanie możemy się zderzyć z faktem, że nasze pieniądze nagle stały się nieużyteczne.

Popularny dolar

Jedną z popularniejszych walut jest stary dolar amerykański i jego różne odmiany – jak dolar kanadyjski, czy dolar australijski. Są one pozostałością po czasach PRL-u, kiedy to ci, którzy mieli rodzinę za granicą, przechowywali darowane pieniądze na czarną godzinę. Z czasem, stare dolary zostały zmienione, a oszczędności życia przepadły. Na szczęście istnieje możliwość wymiany starych dolarów kanadyjskich, amerykańskich, czy australijskich.

Jakie stare dolary zostały wycofane?

Z reguły banki decydują się na zakończenie emisji banknotów i zastąpienia je nowymi, ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu utrudniają fałszerzom pracę, z rynku znikają pieniądze nielegalne, a nowe zabezpieczenia przez jakiś czas, skutecznie chronią przed kolejnymi oszustwami finansowymi.

Wycofane dolary amerykańskie, to waluta, która przestała być emitowana przez systemy rezerwy federalnej. Z kolei stare dolary australijskie, 1992 roku zastąpiono dolarami wykonanymi z polimeru. Posiadają one przeźroczyste okienko z obrazkiem holograficznym. Stare dolary kanadyjskie nie posiadały holograficznego paska zabezpieczającego, w związku z tym, w 2011 roku  zostały wymienione na banknoty polimeryczne, z dużo lepszymi zabezpieczeniami przed próbą fałszerstwa.

Co zrobić ze starymi dolarami?

Wymienione wyżej stare dolary, można wymienić w kantorach, które dokonują skupu pieniędzy, które wyszły z obiegu. Niestety, nie jesteśmy wstanie wymienić pieniędzy w banku, ponieważ nie prowadzą one takiej działalności. Stare dolary wycofane z obiegu można wymienić także przez internet, na specjalnie wyznaczonych do tego kantorach internetowych. Wycena takich banknotów trwa do 48 godzin i pozwala na wygodną wymianę, bez wychodzenia z domu.