Korony norweskie, kolejny banknot zostanie wycofany z obrotu.

Norwegia w październiku 2019 wycofuje z obiegu banknot 500 NOK. W ostatnim czasie, norweskie banknoty wzbudziły sporo zainteresowania a to za sprawą wprowadzenia na nich nowych bardzo estetycznych wzorów, które zastąpią dotychczas stosowane. W 2017 roku do obiegu weszły nominały 100NOK oraz 200NOK, a stare korony norweskie zostały wycofane w 2018r. W trzecim kwartale na […]

Przegląd starych funtów wycofanych z obiegu – banknot o nominale 5 GBP

Po wycofaniu z obiegu w dniu 29 listopada 1991 roku serii D banknoty 5 GBP otrzymały nową szatę graficzną. Kolorem przewodnim nowych “piątek” stały się różne odcienie koloru zielonego i niebieskiego. Pierwszy banknot z nowej serii E został wydany w dniu 7 czerwca 1990 roku. Rozmiary banknotu nowej serii jak również dwóch kolejnych to 135mm […]

Szwajcaria wprowadza nowy banknot o nominale 1000 CHF

SNB w dniu 13.03.2019 roku wprowadzi do obiegu nowy banknot o nominale 1000 franków. Do tej pory wydano cztery banknoty nowej serii: 10, 20, 50 i 200 franków.  Ostatnim nominałem nowej serii będzie 100 franków, które pojawi się w obiegu 12 września 2019 roku. Stare franki szwajcarskie serii numer 8 zachowują swoją ważność i na […]

Banknot 500 euro – emisja zakończy się 26 kwietnia 2019 roku.

ECB zaprzestanie emisji banknotu 500 euro do 26 kwietnia 2019 roku. Banknoty będące w obrocie pozostaną  prawnym środkiem płatniczym zachowując swoją wartość bezterminowo. Największy banknot strefy euro gdy trafi do banku centralnego strefy euro nie trafi ponownie do obiegu i zostanie na zawsze wycofany z obrotu. Stare euro pierszej emisji oraz najnowsza seria “Europa” będą […]

Wycofane banknoty krajów skandynawskich

Kraje skandynawskie robią się coraz bardziej popularne. Atrakcyjne zarówno ze względów zawodowych, jak i turystycznych, są jednak ciągle drogie, jak na polską walutę. Na szczęście ma to równocześnie dobre strony – oszczędności zachowane w koronach norweskich czy duńskich, mają dużą wartość. Jednak jak zawsze, obok plusów stoją minusy i ryzyko takich oszczędności również istnieje.

Banknoty emitowane przez Bank Anglii

Zgodnie z przepisami z 2013 roku, Narodowy Bank Polski, nie wymienia zagranicznej waluty, gdy jest ona wycofana z obiegu. Dotyczy to także, tak popularnych nad Wisłą, funtów brytyjskich.

Banknoty Unii Europejskiej — seria „Europa” oraz stare wersje banknotów euro

Mogłoby się wydawać, że banknoty euro weszły do obiegu barwo niedawno, więc ich wymiana na nowe jest całkowicie zbędna. Niezależnie od naszych wrażeń, od 2013 roku wprowadzana jest stopniowo seria Europa, a jej nowe wprowadzone banknoty, to: 5, 10, 15, 20 i 50 euro.

Stare marki niemieckie emitowane przez Bundesbank

Powstanie Unii Europejskiej wprowadziło na świecie wiele zmian – jedną z nich było stworzenie nowej waluty, Euro, która zastąpiła kilka znanych nam wcześniej walut, takich jak stara marka niemiecka.

Stare korony norweskie – Norges Bank emituje nowe banknoty

Norwegia przyciąga do siebie coraz więcej naszych rodaków. Wyjeżdżają nie tylko, żeby dorobić, ale także, żeby zacząć tam całkowicie nowe życie. I nic w tym dziwnego – Norwegia jest nie tylko krajem bogatym, ale także bardzo pięknym. Więc jeżeli wielkie zimno i brak gorącego lata nie jest straszny, może jawić się rajem na ziemi. Ten raj, jednak jest także zwykłym państwem, które jak wszystkie inne, musi regularnie wymieniać swoje nominały, aby ustrzec się przed coraz sprytniejszymi fałszerzami.

Co zrobić ze starymi dolarami wycofanymi z obiegu?

Przechowywanie pieniędzy w obcej walucie jest kuszące. Wizja, że nasze oszczędności z dnia na dzień nagle rosną, potrafi wielu przekonać do tego sposobu oszczędzania pieniędzy. Niestety, zagraniczne waluty mogą spłatać wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagła utrata wartości. Nigdy nie mamy żadnej pewności, jak będą wyglądały rynki walutowe, czy coś nagle w gospodarce i polityce światowej nie ulegnie zmianie, co prowadzi nie tylko, do teoretycznie łatwego bogactwa, ale również do wielkich strat.

Zniszczone i uszkodzone banknoty, którymi nie zapłacisz

Pieniądze są w ciągłym obiegu, przechodzą z rąk do rąk, niedziwne więc, że ulegają zniszczeniu. Z reguły, jeżeli zniszczenie jest niewielkie, bez problemu możemy nim płacić – nawet jeżeli w którymś miejscu lekko podklejony jest przeźroczystą taśmą. Zdarza się jednak, że banknoty przerwą się na pół, zostaną wyprane w spodniach, czy ulegną zniszczeniu po prostu z nadmiernego używania. Co wtedy zrobić?

Jak wymienić stare funty w Polsce?

Masz nawyk trzymania zagranicznych banknotów, czekając na lepszy kurs? A może zostawiasz je na czarną godzinę? To nie jest złe rozwiązanie, ale dobrze pamiętać o tym, że banknoty są regularnie wymieniane przez banki na nowe wersje. Dobrym przykładem jest funt angielski, jako że wielu naszych rodaków, wyjeżdża właśnie do Anglii i trzyma w tej walizce oszczędności. Funtami, emitowanymi przez Bank of England, można posługiwać się na terenie: Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.