Wycofane banknoty krajów skandynawskich

Kraje skandynawskie robią się coraz bardziej popularne. Atrakcyjne zarówno ze względów zawodowych, jak i turystycznych, są jednak ciągle drogie, jak na polską walutę. Na szczęście ma to równocześnie dobre strony – oszczędności zachowane w koronach norweskich czy duńskich, mają dużą wartość. Jednak jak zawsze, obok plusów stoją minusy i ryzyko takich oszczędności również istnieje.

Banknoty emitowane przez Bank Anglii

Zgodnie z przepisami z 2013 roku, Narodowy Bank Polski, nie wymienia zagranicznej waluty, gdy jest ona wycofana z obiegu. Dotyczy to także, tak popularnych nad Wisłą, funtów brytyjskich.

Banknoty Unii Europejskiej — seria „Europa” oraz stare wersje banknotów euro

Mogłoby się wydawać, że banknoty euro weszły do obiegu barwo niedawno, więc ich wymiana na nowe jest całkowicie zbędna. Niezależnie od naszych wrażeń, od 2013 roku wprowadzana jest stopniowo seria Europa, a jej nowe wprowadzone banknoty, to: 5, 10, 15, 20 i 50 euro.

Stare marki niemieckie emitowane przez Bundesbank

Powstanie Unii Europejskiej wprowadziło na świecie wiele zmian – jedną z nich było stworzenie nowej waluty, Euro, która zastąpiła kilka znanych nam wcześniej walut, takich jak stara marka niemiecka.

Stare korony norweskie – Norges Bank emituje nowe banknoty

Norwegia przyciąga do siebie coraz więcej naszych rodaków. Wyjeżdżają nie tylko, żeby dorobić, ale także, żeby zacząć tam całkowicie nowe życie. I nic w tym dziwnego – Norwegia jest nie tylko krajem bogatym, ale także bardzo pięknym. Więc jeżeli wielkie zimno i brak gorącego lata nie jest straszny, może jawić się rajem na ziemi. Ten raj, jednak jest także zwykłym państwem, które jak wszystkie inne, musi regularnie wymieniać swoje nominały, aby ustrzec się przed coraz sprytniejszymi fałszerzami.

Co zrobić ze starymi dolarami wycofanymi z obiegu?

Przechowywanie pieniędzy w obcej walucie jest kuszące. Wizja, że nasze oszczędności z dnia na dzień nagle rosną, potrafi wielu przekonać do tego sposobu oszczędzania pieniędzy. Niestety, zagraniczne waluty mogą spłatać wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagła utrata wartości. Nigdy nie mamy żadnej pewności, jak będą wyglądały rynki walutowe, czy coś nagle w gospodarce i polityce światowej nie ulegnie zmianie, co prowadzi nie tylko, do teoretycznie łatwego bogactwa, ale również do wielkich strat.

Zniszczone i uszkodzone banknoty, którymi nie zapłacisz

Pieniądze są w ciągłym obiegu, przechodzą z rąk do rąk, niedziwne więc, że ulegają zniszczeniu. Z reguły, jeżeli zniszczenie jest niewielkie, bez problemu możemy nim płacić – nawet jeżeli w którymś miejscu lekko podklejony jest przeźroczystą taśmą. Zdarza się jednak, że banknoty przerwą się na pół, zostaną wyprane w spodniach, czy ulegną zniszczeniu po prostu z nadmiernego używania. Co wtedy zrobić?

Jak wymienić stare funty w Polsce?

Masz nawyk trzymania zagranicznych banknotów, czekając na lepszy kurs? A może zostawiasz je na czarną godzinę? To nie jest złe rozwiązanie, ale dobrze pamiętać o tym, że banknoty są regularnie wymieniane przez banki na nowe wersje. Dobrym przykładem jest funt angielski, jako że wielu naszych rodaków, wyjeżdża właśnie do Anglii i trzyma w tej walizce oszczędności. Funtami, emitowanymi przez Bank of England, można posługiwać się na terenie: Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.