Jak wymienić stare funty w Polsce?

Jeśli posiadasz w portfelu stare funty które decyzją BOE zostały wycofane z obiegu to mamy rozwiązanie.

Masz nawyk trzymania zagranicznych banknotów, czekając na lepszy kurs? A może zostawiasz je na czarną godzinę? To nie jest złe rozwiązanie, ale dobrze pamiętać o tym, że banknoty są regularnie wymieniane przez banki na nowe wersje. Dobrym przykładem jest funt angielski, jako że wielu naszych rodaków, wyjeżdża właśnie do Anglii i trzyma w tej walizce oszczędności. Funtami, emitowanymi przez Bank of England, można posługiwać się na terenie: Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

Dlaczego banki wycofują pieniądze z obiegu?

Zabieg ten ma na celu zminimalizowanie zagrożenia, jakim są podrabiane pieniądze. Dzięki regularnym wymianom, wprowadzaniu coraz lepszych zabezpieczeń, fałszerzy mają utrudnione zadanie. Nie dość, że pieniądze, które stworzyli, nagle wypadają z obiegu i nie można ich zostawić w pierwszym lepszym sklepie, to w dodatku, minie trochę czasu, zanim rozgryzą nowe środki ostrożności i nauczą się je obchodzić.

Jeżeli posiadamy oszczędności, dobrze śledzić, czy przypadkiem któryś z banknotów nie wypada z obiegu. Na przykład, jesienią 2017 roku, został wycofany banknot o nominale 10 funtów, z wersji papierowej, na polimerową. A w 2020 roku rozpocznie się wymiana banknotu o nominale 20 funtów. Obecnie nie ma jeszcze żadnych informacji, czy podobnymi działaniami zostaje objęty nominał 50 funtów.

Czy stare funty straciły na wartości?

Dobra wiadomość jest taka, że możemy wycofane funty wymienić, więc nie są one jeszcze pieniędzmi bezwartościowymi.

Gdzie wymienić stare funty?

Wycofane z obiegu funty, można wymienić w angielskim banku centralnym. Jednak, nie każdy ma takie szczęście, żeby móc pojechać do Wielkiej Brytanii, tylko po to, by wymienić pieniądze lub ma tam kogoś zaufanego, który może to zrobić. Polskie banki z kolei nie kupują wycofanych funtów. Wymiany tej waluty możesz dokonać w naszym punkcie w Warszawie. Skontaktuj się z nami tel (22) 118 39 60.

Jeżeli posiadasz stare funty – nie czekaj z wymianą. Pomimo że czasu wydaje się jeszcze dużo, to lepiej wymienić nieaktualne pieniądze od razu, niż po latach przypomnieć sobie o odłożonych pieniądzach, które kiedyś miały wielką wartość, a obecnie zainteresują tylko kolekcjonerów.

Pod linkiem poniżej prezentujemy obiegowe i nieobiegowe wersje funtów brytyjskich: