Wycofane banknoty krajów skandynawskich

Kraje skandynawskie robią się coraz bardziej popularne. Atrakcyjne zarówno ze względów zawodowych, jak i turystycznych, są jednak ciągle drogie, jak na polskie warunki. Na szczęście ma to równocześnie dobre strony – oszczędności zachowane w koronach norweskich czy duńskich, mają dużą wartość.

Stare waluty czyli problem który może dotyczyć każdego.

Mogłoby się wydawać, że pieniądze nie ulegają zmianie, jeżeli nie dochodzi do gwałtownych przemian w danym kraju, czy całkowitej zmiany waluty, to jednak nieprawda. Kraje regularnie wymieniają swoje banknoty i Skandynawia nie jest tutaj wyjątkiem. Nowe banknoty wprowadza się ze względu na bezpieczeństwo – coraz lepsza technologia umożliwia wprowadzanie skomplikowanych zabezpieczeń, dzięki czemu trudno o fałszerstwa. Stare waluty z kolei wypadają z obiegu, co oczyszcza rynek z ewentualnych podróbek. Z drogie strony, powoduje to wiele problemów dla posługujących się pieniędzmi, jeżeli nie zdążą się ich „pozbyć” podczas zakupów, przyjmując resztę tylko w nowych banknotach, muszą specjalnie udać się do banku, który robi wymianę starych banknotów na nowe. Banki na szczęście zdają sobie sprawę ze skomplikowania procesu, całość więc wymieniana zawsze jest stopniowo, a i wartość wycofanych z obrotu banknotów przez długi czas się utrzymuje, aby wszyscy na pewno zdążyli wymienić pieniądze, zanim staną się bezwartościowe.

Stare korony norweskie … wymiana całej serii emitowanej od 1994 roku.

Norwegia od roku 2018 prowadzi stopniową wymianę starych koron norweskich. Obecnie wycofane korony, to w 100 NOK oraz 200 NOK w maju 2018 roku. Na ich miejsce, w maju 2017 roku weszły ich odpowiedniki, a proces wymiany trwał równy rok. Podobny los czeka pozostałe korony norweskie, w 2019 roku zostanie z obiegu wyłączone 50 NOK oraz 500 NOK, a w 2020, jako ostatnie, wymienione zostanie 1000 NOK.

Stare korony duńskie czyli banknoty emitowane do 2008 roku.

Ostatnia wymiana starych koron duńskich zakończyła się w 2009 roku, kiedy do obiegu weszła nowa seria koron, która od tamtego czasu nie została zmieniona. Rok wcześniej, 2008 roku, podjęto z kolei decyzję o całkowitym wycofaniu z obiegu monety 25 øre.

Jak wymienić stare korony w Polsce?

Narodowy Bank Polskie nie prowadzi wymiany wycofanych z obiegu banknotów, które nie są walutą polską. Skup takich walut prowadzą albo narodowe banki danego kraju, albo kantor który umożliwia wykonanie takiej usługi. Zapraszamy do naszego punktu, ul Kobielska 23 , Warszawa. Tel (22) 118 39 60