Stare marki niemieckie emitowane przez Bundesbank

Powstanie Unii Europejskiej wprowadziło na świecie wiele zmian – jedną z nich było stworzenie nowej waluty, Euro, która zastąpiła kilka znanych nam wcześniej walut, takich jak stare marki niemieckie.

Historia niemieckiej marki

Marka niemiecka powstała w 1873 i jej powstanie miało scalić jeszcze bardziej nowo zjednoczone Niemcy, które do tej pory miały w swoim obieg pieniądze najróżniejszych walut. Jako pierwsza została wypuszczona tzn. Złota Marka, a cała Rzesza została ujednolicona pod względem walutowym. Stara marka niemiecka dzieliła się na fenigi, czyli drobne, które liczono od jednego feniga do 50 fenigów, oraz na marki. Do około 1922 roku, w Rzeszy wydawano głównie monety o wszystkich możliwych nominałach, jednak zmieniająca się inflacja zmusiła do zmiany systemu i od 1922 wprowadzano coraz więcej marek papierowych. Po 1924 roku markę przemianowano na reichsmarkę, tylko po to, by po około 20 latach znowu wrócić do produkowania niemieckich marek (tzn. Deutsche Mark).

Wschód kontra zachód

Pomimo podziału Niemiec, zarówno wschodnie, jak i zachodnie Niemcy posługiwały się marką, chociaż różniła się ona między sobą, dlatego nazywaną ją marką wschodnią lub zachodnią. Jednak jeszcze przed upadkiem mury berlińskiego, wschodnie Niemcy przyjęły u siebie zachodnioniemiecką markę, tym samym ujednolicając walutę w całym kraju.

Stara niemiecka marka przestała być emitowana w 2002 roku, kiedy to Niemcy przyjęli Euro.

Jak wymienić starą markę niemiecką?

Nieobowiązujące już marki niemieckie, nie są możliwe do wymiany w polskim banku, gdyż te nie prowadzą takiej działalności. Na szczęście, nie ma daty, która kończyłaby proces wymiany dlatego, jeżeli ktoś do tej pory nie miał takiej możliwości, może nadal wymienić starą markę niemiecką na złotówki lub euro.

Skup niebędących w obiegu starych marek prowadzi Deutsche Bundesbank, czyli bank centralny Niemiec. Kurs wymiany waluty w Deutsche Bundesbank jest niezmienny i wynosi: 1 € = 1,95583 DM, co niestety oznacza stratę części oszczędności. Można je także wymienić w kantorach, które kupują stare waluty lub przez internet. Wymiana takiej waluty trwa do 48 godzin – jest to czas, w jakim waluta jest wymieniana. Zdecydowanie się, na wymianę pieniędzy przez kantory internetowe, pozwala zająć się zaległymi sprawami, bez wychodzenia z domu.

Co istotne, wymianie nie podlegają stare marki NRD.