Banknoty Unii Europejskiej — seria Europa oraz stare wersje banknotów euro

Mogłoby się wydawać, że banknoty euro weszły do obiegu barwo niedawno, więc ich wymiana na nowe jest całkowicie zbędna. Niezależnie od naszych wrażeń, od 2013 roku wprowadzana jest stopniowo seria Europa, a jej nowe wprowadzone banknoty, to: 5, 10, 15, 20 i 50 euro.

Dlaczego Europejski Bank Centralny wymienia banknoty?

Wymiana banknotów, niezależnie od waluty, wiąże się przede wszystkim ze zwiększeniem ochrony przed fałszerzami. Obecnie z obiegu nie ma jeszcze żadnego wycofanego euro, jednak wprowadzanie nowych, lepiej zabezpieczonych oraz bardziej wytrzymałych banknotów prowadzi powoli do całkowitej wymiany waluty. Nowe wersje banknotów, robi się bardziej wytrzymałe, aby rzadziej je wymieniać, co chroni przed fałszerzami równie skutecznie, co lepsze zabezpieczenia. Regularne wymiany również przeszkadzają przestępcom, którzy muszą na nowo rozgryzać techniki zabezpieczeń, a w dodatku, nie mają co zrobić z podrobionymi dotychczas banknotami. Skup banknotów odbywa się bowiem pod bardzo ścisłą kontrolą i uniemożliwia fałszerzom wymianę nieprawdziwych pieniędzy.

Koniec z banknotem 500 euro?

Jak na razie, nie trzeba się martwić starym euro, ponieważ wszystkie dotąd wyprodukowane banknoty są ważne, pomimo wprowadzania serii Europa. Jednak w najbliższym czasie się to zmieni, zbliża się bowiem wycofanie banknotu o nominale 500 euro, w dodatku, banknot ten nie będzie miał żadnego zastępstwa i podczas skupu, wymieniany będzie na równowartość w niższych nominałach. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich, jest walka z terroryzmem – parlament EU doszedł do wniosku, po licznych raportach, iż ten nominał ułatwia sponsorowanie siatek terrorystycznych. Warto bowiem wiedzieć, że 500 euro, jest nominałem o największej wartości na świecie – nawet USA nie ma tak wysokich, jedno-banknotowych nominałów. Drogi powód to jego nieprzydatność. Sklepy niechętnie przyjmowały te nominały podczas transakcji, stanowiły one problem prawie w całej Unii Europejskiej. Wprowadzone zostały bowiem po dużych naciskach Niemiec, które chciały w ten sposób zastąpić swoim obywatelom banknot o nominale 1000 marek. Okazało się jednak, że 500 euro jest całkowicie nieprzydatne i obecnie nawet Niemcy głosowały za jego wycofaniem.

Skup starych euro

Pomimo że obecnie nie ma starego euro, to warto wiedzieć, że banki polskie nie prowadzą skupu zagranicznych walut. W takiej sytuacji albo trzeba sprzedać walutę za granicą, w kraju, w których euro jest główną walutą – lub udać się do kantorów, stacjonarnych bądź internetowych, które prowadzą tak działalność.