Banknoty emitowane przez Bank Anglii

Zgodnie z przepisami z 2013 roku, Narodowy Bank Polski, nie wymienia zagranicznej waluty, gdy jest ona wycofana z obiegu. Dotyczy to także, tak popularnych nad Wisłą, funtów brytyjskich.

Skąd tak wielka popularność funta?

Funt brytyjski jest jedna z najbardziej popularnych i silnych walut na świecie – tuż obok dolara amerykańskiego, euro, chińskiego juana oraz japońskiego jena. W dodatku Wielka Brytania ciągle jest popularnym kierunkiem zarówno turystycznym, jak i zarobkowym, pomimo że już daleko do takich ilości wyjeżdżających jak po otwarciu granic. Nic więc dziwnego, że stabilna i silna waluta, w połączeniu z tanim kierunkiem wakacyjnym oraz bardzo dobrymi zarobkami, nie przekonywała do wymiany na polskie złotówki. Warto mieć jednak rękę na pulsie – choćby z powodu wyjścia z UE Wielkiej Brytanii, co może skutkować nagłymi skokami w wartości funta. Jak również regularnych wymian pieniędzy, na nowsze, o czym zapominamy.

Stare i nowe funty

Obecnie Wielka Brytania jest w trakcie wprowadzania nowych funtów i stopniowego skupu tych wymienionych. Dobrze jest więc na bieżąco śledzić informacje, ponieważ jeżeli przegapimy datę, do której możemy na spokojnie wymienić stare funty, stracą one na ważności. Na szczęście proces nie odbywa się z dnia na dzień. Nowe funty wprowadzane są stopniowo, a stare nie od razu wycofywane z obiegu. A gdy zostaną wycofane, przez długi czas można je wymienić w Banku Angielskim. Najnowszy wycofany funt, którego nie można używać w sklepach od końca lutego 2018 roku, to banknot o nominale 10 GBP.

Dlaczego Wielka Brytania wymienia pieniądze?

Wymiana funtów wiąże się ze zwiększeniem zabezpieczeń przed fałszerzami. Dzięki wprowadzanym zmianom oraz coraz nowszej technologii trudno jest na nowo sfałszować pieniądze, a te nieprawdziwe wymienić w banku. Sprawa to, że rynek sprawnie oczyszcza się z „brudnych” nominałów, a przestępcy muszą poświęcić na nowo czas i energię, by odkryć, jak obejść najnowsze zabezpieczenia, które za każdym razem są coraz bardziej skomplikowane.

Jak wymienić stare funty?

Wymiana banknotów wycofanych z obiegu, niestety nie może odbyć się w Narodowym Banku Polskim. Funty możemy wymienić albo w Bank of England, albo w internetowych kantorach, prowadzących skup starych funtów.